WPN201610H1R0MTY01
Manufacturer Part Number:
WPN201610H1R0MTY01
Manufacturer/Brand:
Shenzhen Sunlord Electronics
Part of Description:
FIXED IND 1UH 2.2A 70 MOHM SMD
Stock Condition:
2,000
Manufacturer :
Shenzhen Sunlord Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2.6A
Current Rating (Amps) :
2.2 A
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
65MHz
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
0806
Tolerance :
±20%