MCL1005NR47JT
Manufacturer Part Number:
MCL1005NR47JT
Manufacturer/Brand:
Shenzhen Sunlord Electronics
Part of Description:
FIXED IND 470NH 300MA 970MOHM SM
Stock Condition:
7,915
Manufacturer :
Shenzhen Sunlord Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
250mA
Current Rating (Amps) :
300 mA
DC Resistance (DCR) :
970mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Inductance :
470 nH
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402
Tolerance :
±5%