RFB300-48S28-R5J
Manufacturer Part Number:
RFB300-48S28-R5J
Manufacturer/Brand:
Artesyn Embedded Power
Part of Description:
DC DC CONVERTER 16.8-29.4V 300W
Stock Condition:
33
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
11A
Efficiency :
91%
Features :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
9-DIP Module, 1/2 Brick
Power (Watts) :
300 W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
2.39" L x 2.27" W x 0.50" H (60.7mm x 57.7mm x 12.7mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
16.8 ~ 29.4V