EPM6241V-05R-200SR
Manufacturer Part Number:
EPM6241V-05R-200SR
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
DC DC CONV 1W 24VIN 5VOUT 200MA
Stock Condition:
569
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
200mA
Efficiency :
79%
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Package / Case :
4-SIP Module
Power (Watts) :
1 W
Size / Dimension :
0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
26.4V
Voltage - Input (Min) :
21.6V
Voltage - Isolation :
1 kV
Voltage - Output 1 :
5V