EPM7241V-05R-200SH
Manufacturer Part Number:
EPM7241V-05R-200SH
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
DC DC CONV 1W 24VIN 5VOUT 200MA
Stock Condition:
375
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
200mA
Efficiency :
79%
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
7-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
1 W
Size / Dimension :
0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
26.4V
Voltage - Input (Min) :
21.6V
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
5V