PTH08T221WAD
Manufacturer Part Number:
PTH08T221WAD
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
DC DC CONVERTER 0.69-5.5V
Stock Condition:
416
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
16A
Efficiency :
95%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
11-DIP Module
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.87" L x 0.75" W x 0.34" H (22.1mm x 19.1mm x 8.6mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
14V
Voltage - Input (Min) :
4.5V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.69 ~ 5.5V