DRC-V-3R3M
Manufacturer Part Number:
DRC-V-3R3M
Manufacturer/Brand:
Signal Transformer
Part of Description:
IND RADIAL TH 3.3UH 4.6A
Stock Condition:
1,486
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
5.5A
Current Rating (Amps) :
4.6 A
DC Resistance (DCR) :
25mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Inductance :
3.3 µH
Inductance Frequency - Test :
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.343" Dia (8.70mm)
Supplier Device Package :
Radial
Tolerance :
±20%