UVT020A0X3-SRZ
Manufacturer Part Number:
UVT020A0X3-SRZ
Manufacturer/Brand:
ABB Power Conversion
Part of Description:
DC DC CONVERTER 0.6-5.5V 110W
Stock Condition:
4,151
Manufacturer :
ABB Power Conversion
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Enable, Active Low
Current - Output (Max) :
20A
Efficiency :
95.2%
Features :
Remote On/Off, UVLO
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
16-SMD Module
Power (Watts) :
110 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.80" L x 0.45" W x 0.33" H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm)
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) :
14.4V
Voltage - Input (Min) :
3V
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
0.6 ~ 5.5V