CIGT252008LHR47MNE
Manufacturer Part Number:
CIGT252008LHR47MNE
Manufacturer/Brand:
Samsung Electro-Mechanics
Part of Description:
FIXED IND 470NH 4.2A 29MOHM SMD
Stock Condition:
30,602
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
5.5A
Current Rating (Amps) :
4.2 A
DC Resistance (DCR) :
29mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Inductance :
470 nH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±20%