PKT-MEZDPD1620A-84D3
- Manufacturer Part Number:
- PKT-MEZDPD1620A-84D3
- Manufacturer/Brand:
- Monolithic Power Systems
- Part of Description:
- CONFIGURABLE 1620A 2.5V 15A EVB
- Manufacturer :
- Monolithic Power Systems
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 15A
- Frequency - Switching :
- 800kHz
- Main Purpose :
- DC/DC, Step Down
- Outputs and Type :
- 1, Non-Isolated
- Power - Output :
- Product Status :
- Active
- Regulator Topology :
- Buck
- Supplied Contents :
- Board(s), Cable(s), Accessories
- Utilized IC / Part :
- mEZDPD1620A-84D3
- Voltage - Input :
- 4V ~ 10V
- Voltage - Output :
- 2.5V