SBC4-1R0-742
Manufacturer Part Number:
SBC4-1R0-742
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
FIXED IND 1UH 7.4A 10 MOHM TH
Stock Condition:
2,199
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
14.9A
Current Rating (Amps) :
7.4 A
DC Resistance (DCR) :
10mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.354" Dia (9.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%