PFM4414BB6M48D0T08
Manufacturer Part Number:
PFM4414BB6M48D0T08
Manufacturer/Brand:
Vicor
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 48V 400W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cTUVus, cURus
Current - Output (Max) :
8.33A
Efficiency :
92%
Features :
External Rectification Required, PFC, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
400 W
Product Status :
Not For New Designs
Size / Dimension :
4.44" L x 1.40" W x 0.37" H (112.8mm x 35.5mm x 9.3mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
48V