44A0111-16-966-L030
Manufacturer Part Number:
44A0111-16-966-L030
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part of Description:
HOOK-UP STRND 16AWG 600V W/B/B
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/29
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.072" (1.83mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0031" (0.080mm)
Jacket Color :
White, Blue, Blue Stripe
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG