AME3-3.3SBJZ
Manufacturer Part Number:
AME3-3.3SBJZ
Manufacturer/Brand:
Aimtec
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 1.7W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
63%
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
1.7 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.00" L x 1.00" W x 0.60" H (50.8mm x 25.4mm x 15.2mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 528 VAC, 100 ~ 745 VDC
Voltage - Output 1 :
3.3V