EPM15-150-BP-0F0
Manufacturer Part Number:
EPM15-150-BP-0F0
Manufacturer/Brand:
Astrodyne TDI
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 15V 12W
Stock Condition:
53
Manufacturer :
Astrodyne TDI
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB, CE, cTUVus, TUV
Current - Output (Max) :
800mA
Efficiency :
70%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
12 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.46" L x 1.66" W x 0.91" H (62.5mm x 42.2mm x 23.0mm)
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
80 ~ 275 VAC
Voltage - Output 1 :
15V