AME40-15DCJZ
Manufacturer Part Number:
AME40-15DCJZ
Manufacturer/Brand:
Aimtec
Part of Description:
AC/DC CONVERTER +/-15V 40W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output (Max) :
1.33A, 1.33A
Efficiency :
84%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
7-DIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.50" L x 2.50" W x 0.98" H (89.0mm x 63.5mm x 25.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
15V