AME40-15SMAZ
Manufacturer Part Number:
AME40-15SMAZ
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 15V 40W
Stock Condition:
6
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, cULus, cURus
Current - Output (Max) :
2.66A
Efficiency :
84%
Features :
Universal Input
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
40 W
Size / Dimension :
3.56" L x 2.48" W x 1.18" H (90.5mm x 63.0mm x 30.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
15V