AMDLA4020S-1R0MT
Manufacturer Part Number:
AMDLA4020S-1R0MT
Manufacturer/Brand:
Abracon
Part of Description:
FIXED IND 1UH 6.5A 20 MOHM SMD
Stock Condition:
11,336
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
9A
Current Rating (Amps) :
6.5 A
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Metal
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.173" L x 0.157" W (4.40mm x 4.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%