STR-100V-BUCK-NCP1034-GEVB
- Manufacturer Part Number:
- STR-100V-BUCK-NCP1034-GEVB
- Manufacturer/Brand:
- onsemi
- Part of Description:
- STRATA ENABLED NCP1034 100V SYNC
- Manufacturer :
- onsemi
- Product Category :
- Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
- Board Type :
- Fully Populated
- Current - Output :
- 2A
- Frequency - Switching :
- 500kHz
- Main Purpose :
- DC/DC, Step Down
- Outputs and Type :
- 1, Non-Isolated
- Power - Output :
- Product Status :
- Active
- Regulator Topology :
- Buck
- Supplied Contents :
- Board(s)
- Utilized IC / Part :
- NCP1034
- Voltage - Input :
- 100V