AMEL10-15SJZ
Manufacturer Part Number:
AMEL10-15SJZ
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 15V 11W
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
700mA
Efficiency :
81%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
11 W
Size / Dimension :
2.12" L x 1.13" W x 0.75" H (53.8mm x 28.8mm x 19.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
15V