AME15-15SMAZ
Manufacturer Part Number:
AME15-15SMAZ
Manufacturer/Brand:
Aimtec
Part of Description:
AC/DC CONVERTER
Stock Condition:
20
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Current - Output (Max) :
1A
Efficiency :
82%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
6-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.56" L x 1.83" W x 0.83" H (65.0mm x 46.5mm x 21.0mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
15V