AIAP-01-182K-T
Manufacturer Part Number:
AIAP-01-182K-T
Manufacturer/Brand:
Abracon
Part of Description:
FIXED IND 1.8MH 120MA 14 OHM TH
Stock Condition:
9,481
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
120 mA
DC Resistance (DCR) :
14Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
720kHz
Height - Seated (Max) :
Inductance :
1.8 mH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.130" Dia x 0.360" L (3.30mm x 9.14mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%