ASMPH-1008-1R0M-T
Manufacturer Part Number:
ASMPH-1008-1R0M-T
Manufacturer/Brand:
Abracon
Part of Description:
FIXED IND 1UH 1.6A 60 MOHM SMD
Stock Condition:
3,164
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.4A
Current Rating (Amps) :
1.6 A
DC Resistance (DCR) :
60mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
70MHz
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±20%