AME25-15SMJZ
Manufacturer Part Number:
AME25-15SMJZ
Manufacturer/Brand:
Aimtec
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 15V 24W
Stock Condition:
1
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
1.6A
Efficiency :
88%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
8-DIP Module, 4 Leads
Power (Watts) :
24 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.76" L x 1.89" W x 0.93" H (70.0mm x 48.0mm x 23.5mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
15V