AIAP-02-472K
Manufacturer Part Number:
AIAP-02-472K
Manufacturer/Brand:
Abracon
Part of Description:
FIXED IND 4.7MH 180MA 9.66OHM TH
Stock Condition:
5,368
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
180 mA
DC Resistance (DCR) :
9.66Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
Inductance :
4.7 mH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.252" Dia x 0.551" L (6.40mm x 14.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%