AME25-24SCJZ
Manufacturer Part Number:
AME25-24SCJZ
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 24V 25W
Stock Condition:
120
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output (Max) :
1.1A
Efficiency :
85%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
9-DIP Module, 6 Leads
Power (Watts) :
25 W
Size / Dimension :
2.76" L x 1.89" W x 0.93" H (70.0mm x 48.0mm x 23.5mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
24V