AME40-24SCJZ
Manufacturer Part Number:
AME40-24SCJZ
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output (Max) :
1.66A
Efficiency :
84%
Features :
Universal Input
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
7-DIP Module, 5 Leads
Power (Watts) :
40 W
Size / Dimension :
3.50" L x 2.50" W x 0.98" H (89.0mm x 63.5mm x 25.0mm)
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
24V