AISC-1008-2R7G-T
Manufacturer Part Number:
AISC-1008-2R7G-T
Part of Description:
FIXED IND 2.7UH 290MA 3.2OHM SMD
Stock Condition:
2,258
Current Rating (Amps) :
290 mA
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
90MHz
Height - Seated (Max) :
0.090" (2.29mm)
Inductance :
2.7 µH
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Q @ Freq :
22 @ 25MHz
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±2%