RAC02E-24SK/277
Manufacturer Part Number:
RAC02E-24SK/277
Manufacturer/Brand:
RECOM Power
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 24V 2W
Manufacturer :
RECOM Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cURus, EAC
Current - Output (Max) :
83mA
Efficiency :
78%
Features :
Baseplate, Standby Output
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
2 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.33" L x 0.87" W x 0.61" H (33.7mm x 22.2mm x 15.4mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1 :
24V