PFE300SA-48/T
Manufacturer Part Number:
PFE300SA-48/T
Manufacturer/Brand:
TDK-Lambda, Inc.
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 48V 302W
Stock Condition:
25
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Current - Output (Max) :
6.3A
Efficiency :
90%
Features :
Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Package / Case :
11-DIP Module, Full Brick
Power (Watts) :
302 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1 :
48V