RAC03-18SK
Manufacturer Part Number:
RAC03-18SK
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 18V 3.1W
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus
Current - Output (Max) :
170mA
Efficiency :
78%
Features :
Universal Input
Operating Temperature :
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
3.1 W
Size / Dimension :
1.12" L x 0.93" W x 0.70" H (28.5mm x 23.5mm x 17.9mm)
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
18V