EML15US03-P
Manufacturer Part Number:
EML15US03-P
Manufacturer/Brand:
XP Power
Part of Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 15W
Stock Condition:
37
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Medical
Approval Agency :
CE, cULus, TUV
Current - Output (Max) :
3A
Efficiency :
75%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
15 W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
2.44" L x 1.21" W x 0.96" H (62.0mm x 30.7mm x 24.4mm)
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 :
3.3V