0402HM-160EGTS
Manufacturer Part Number:
0402HM-160EGTS
Manufacturer/Brand:
Delta Electronics
Part of Description:
FIXED IND 16NH 370MA 240MOHM SMD
Stock Condition:
11,314
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
370 mA
DC Resistance (DCR) :
240mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
4.5GHz
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Inductance :
16 nH
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Active
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.045" L x 0.028" W (1.15mm x 0.70mm)
Supplier Device Package :
0402
Tolerance :
±2%