0402HS-1N2EJTS
Manufacturer Part Number:
0402HS-1N2EJTS
Manufacturer/Brand:
Delta Electronics
Part of Description:
FIXED IND 1.2NH 740MA 90MOHM SMD
Stock Condition:
18,517
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
740 mA
DC Resistance (DCR) :
90mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
12.9GHz
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Inductance :
1.2 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Active
Q @ Freq :
14 @ 250MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Supplier Device Package :
0402
Tolerance :
±5%