AIMC-0805-12NJ-T
Manufacturer Part Number:
AIMC-0805-12NJ-T
Manufacturer/Brand:
Abracon
Part of Description:
FIXED IND 12NH 300MA 350MOHM SMD
Stock Condition:
58,185
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
300 mA
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
1.9GHz
Height - Seated (Max) :
0.041" (1.05mm)
Inductance :
12 nH
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
15 @ 100MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±5%