AISC-0603-R0062J-T
Manufacturer Part Number:
AISC-0603-R0062J-T
Manufacturer/Brand:
Abracon
Part of Description:
FIXED IND 6.2NH 700MA 95MOHM SMD
Stock Condition:
5,565
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
700 mA
DC Resistance (DCR) :
95mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Inductance :
6.2 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
29 @ 250MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%