FLHTC0311-16-6CS3097-L030
Manufacturer Part Number:
FLHTC0311-16-6CS3097-L030
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
HOOK-UP STRND 16AWG 600V BLUE
Manufacturer :
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/29
Features :
High Temperature
Jacket (Insulation) Diameter :
0.068" (1.73mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.006" (0.15mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3557
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG