PVZ3G152C01R00
Manufacturer Part Number:
PVZ3G152C01R00
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
TRIMMER 1.5K OHM 0.1W SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Obsolete
Resistance :
1.5 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Square - 0.122" x 0.122" Face (3.10mm x 3.10mm)
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Termination Style :
J Lead
Tolerance :
±30%