DC630R-682M
Manufacturer Part Number:
DC630R-682M
Manufacturer/Brand:
API Delevan
Part of Description:
FIXED IND 6.8UH 10.5A 8 MOHM TH
Stock Condition:
480
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
26A
Current Rating (Amps) :
10.5 A
DC Resistance (DCR) :
8mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.830" (21.08mm)
Inductance :
6.8 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%