CT-94Z-501
- Manufacturer Part Number:
- CT-94Z-501
- Manufacturer/Brand:
- Vishay BC Components
- Part of Description:
- TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN SIDE
- Manufacturer :
- Vishay BC Components
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 18
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance :
- 500 Ohms
- Resistive Material :
- Cermet
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.378" x 0.189" Face (9.60mm x 4.80mm)
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%