Y5050250R000K0L
Manufacturer Part Number:
Y5050250R000K0L
Manufacturer/Brand:
VPG Foil
Part of Description:
TRIMMER 250 OHM 0.5W WIRE LEADS
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
250 Ohms
Resistive Material :
Metal Foil
Size / Dimension :
Rectangular - 0.325" x 0.195" Face (8.26mm x 4.95mm)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Termination Style :
Wire Leads
Tolerance :
±10%