Y505150R0000J0L
- Manufacturer Part Number:
- Y505150R0000J0L
- Manufacturer/Brand:
- VPG Foil
- Part of Description:
- TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN SIDE
- Manufacturer :
- VPG Foil
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Turns :
- 25
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 50 Ohms
- Resistive Material :
- Metal Foil
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.325" x 0.195" Face (8.26mm x 4.95mm)
- Temperature Coefficient :
- ±10ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%