NRS8040T470MJGK
Manufacturer Part Number:
NRS8040T470MJGK
Manufacturer/Brand:
TAIYO YUDEN
Part of Description:
FIXED IND 47UH 1.5A 140 MOHM SMD
Stock Condition:
22,041
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.5A
Current Rating (Amps) :
1.5 A
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Height - Seated (Max) :
0.165" (4.20mm)
Inductance :
47 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 120°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%