Y4053500R000K0L
- Manufacturer Part Number:
- Y4053500R000K0L
- Manufacturer/Brand:
- VPG Foil
- Part of Description:
- TRIMMER 500 OHM 0.25W PC PIN TOP
- Manufacturer :
- VPG Foil
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top Adjustment
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 21
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 500 Ohms
- Resistive Material :
- Metal Foil
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.250" x 0.175" Face (6.35mm x 4.45mm)
- Temperature Coefficient :
- ±10ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%