Y5053500R000J0L
- Manufacturer Part Number:
- Y5053500R000J0L
- Part of Description:
- TRIMMER 500OHM 0.25W PC PIN SIDE
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Turns :
- 21
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Resistance :
- 500 Ohms
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.250" x 0.175" Face (6.35mm x 4.45mm)
- Temperature Coefficient :
- ±10ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%