BRC1608T1R0M
Manufacturer Part Number:
BRC1608T1R0M
Manufacturer/Brand:
TAIYO YUDEN
Part of Description:
FIXED IND 1UH 520MA 234 MOHM SMD
Stock Condition:
56,120
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
850mA
Current Rating (Amps) :
520 mA
DC Resistance (DCR) :
234mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
140MHz
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±20%