Y5050250R000J0L
- Manufacturer Part Number:
- Y5050250R000J0L
- Part of Description:
- TRIMMER 250 OHM 0.5W WIRE LEADS
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Turns :
- 25
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Resistance :
- 250 Ohms
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.325" x 0.195" Face (8.26mm x 4.95mm)
- Temperature Coefficient :
- ±10ppm/°C
- Termination Style :
- Wire Leads
- Tolerance :
- ±5%