BRL1608T4R7M
Manufacturer Part Number:
BRL1608T4R7M
Manufacturer/Brand:
TAIYO YUDEN
Part of Description:
FIXED IND 4.7UH 310MA 1.3OHM SMD
Stock Condition:
36,193
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
240mA
Current Rating (Amps) :
310 mA
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
150MHz
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Inductance :
4.7 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±20%