MCKK1608T1R0MN
Manufacturer Part Number:
MCKK1608T1R0MN
Manufacturer/Brand:
TAIYO YUDEN
Part of Description:
FIXED IND 1UH 1.3A 123 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2A
Current Rating (Amps) :
1.3 A
DC Resistance (DCR) :
123mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Metal
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±20%