3252W-1-253M
- Manufacturer Part Number:
- 3252W-1-253M
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- TRIMMER 25K OHM 0.75W PC PIN TOP
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Trimmer Potentiometers
- Adjustment Type :
- Top Adjustment
- Mounting Type :
- Panel Mount, Through Hole
- Number of Turns :
- 25
- Power (Watts) :
- 0.75W, 3/4W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 25 kOhms
- Resistive Material :
- Cermet
- Size / Dimension :
- Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%